A Felhőatlasz című filmre ténylegesen illik a blogom fő címe az az a Barangoló Lelkek. . A filmet epizódokra bontva fogom bemutatni, külön-külön a 6 darab történetet és azoknak tanulságait karakterekre illetve történetre lebontva egyaránt. Néhol pedig érintőlegesen a könyvről is beszélek egy keveset. Ez az írásom teljesen szubjektív lesz, így a kérdésem az lenne hozzád, hogy neked , hogy tetszett a film, több lettél általa, ha viszont nem tetszett akkor miért nem ? És , ha nem láttad, akkor kíváncsi vagy rá , miket vársz tőle? Ezzel az írásommal búcsúzom mára tőled,holnap találkozunk addig is kellemes estét és minden jót illetve jó tapasztalatokat kívánok.
Adam Ewing Csendes-óceáni Naplója
A történet javarészt a Csendes-óceánon zajlik egy Prófétanő nevű kereskedelmi hajón. Főszereplője a fiatal jómódú ügyvéd Adam Ewing. Adam-et betegség gyötri így felkeres egy doktort akivel később igen szoros barátságot alakít ki. Ebben a történetben mélyen meglapul a megítélés a kategorizálás és a rasszok kérdése is. Adam a rabszolga tartók földjén találkozik egy négerrel akit éppen ostoroznak, ekkor még nem tudni miért kapta a verést, ám későbbiekben fény derül rá. Ezután összeesik Adam a rabszolgaföldön és következőleg már az ágyban a doktor Henry Goose. Henry karakterére igen csak illik az a mondás miszerint : Nem minden arany ami fénylik. A könyv jobban bemutatja a barátságuk alakulását és elmélyülését mint maga a film, de a film és a könyv is megegyezik abban a megállapításban, hogy a szép szavak és a segítőkészség néha gonosz szándékot takar. Nem szabad úgy mond a jóhiszeműségünk áldozatául esnünk. Meg kell ismernünk az embereket, tudnunk kell a sorok között olvasni és a szavak között megbúvó szándékot megfogni. Miért is írtam ezt? Azért mert a történet folytatásában kiderül, hogy Henry a gyógykezelés alatt mérgezi folytonosan Adam-et annak reményében , hogy megkaparintsa a hajón hordott aranyát. majd később ez az arany fogja a halálát okozni, de ne siessünk ennyire előre. Említettem , hogy a beskatulyázás is megjelenik a filmben, jelen esetben a rabszolga és nemesség kontextusában. A hajóra mint potya utas kerül fel a rabszolga akinek korbácsolása közben esik össze Adam. Amikor elsőnek találkoznak Adam óckodik attól, hogy barátnak mondja magát a rabszolga, mert hogy is jön ő ehhez ő csak egy rabszolga semmi jelentősége sincs, nem elfogadott a normál kereteken belül az ismerkedésük sem. Ami igazán tetszett az ismerkedésük alatt amikor Adam megkérdezi a rabszolgát , nevén nevezve Kupakát, hogy miért gondolja, hogy barátok? Ekkor Kupaka a két szemére mutat majd Adam-ére és csak ennyit mond: Ennyi nem kell más hozzá. Nagyon nagy igazság, hisz tartja is a mondás, hogy a szem a lélek tükre, sok mindent elárul főleg a mélyebb érzéseinket érzelmeinket. Mélyen belenézve valakinek a szemében sokkal többet elmond mint a viselkedése, és a szavai. A kulcs szó a figyelem: Figyelni kell a szemet és érezni magát az embert igazi önvalójában. A történet folytatásában barátság szövődik kettejük között és Adam belátja, hogy nem feltétlen kell valakit egyből beskatulyázni mert attól, hogy valaki fekete vagy akármilyen külső jeggyel rendelkezik, még lehet igaz és jó ember. A mai társadalomban ég mindig jelen van ez a bizonyos megkülönböztetés , külső jegyek alapján vagy rassz alapján. Véleményem szerint , ez az egyik
legdestruktívabb dolog a mai civilizációnkban, ha ez nem lenne sokkal békésebben élhetnénk, ahelyett, hogy ítélkezünk külső alapján először ismerjük meg az embert és utána mondjunk véleményt! Visszatérve a filmhez : Henry már éppen , hogy megölné Adamat amikor Kupaka belép a kabinba és megmenti a haláltól Adama-t úgy hogy az arannyal teli ládával agyonüti a doktort. A kapzsiság elnyeri méltó büntetését az okozza a halálát ami a legnagyobb boldogságának záloga lett volna. Itt végérvényesen tudatosul Adam-ben, hogy nagyon nagy tévedésben vannak azok akik elkülönülnek a rabszolgáktól és különbnek tartják magukat, hazatérve az utazásból meggyógyultan, Adam elégeti a rabszolgatartásról szóló nyilatkozatot és a rabszolga felszabadításért áll ki. Ebben a jelenetben hangzik el a film talán egyik legjobb mondata amikor Adam-nek az apósa reakciójára azt válaszolja, hogy: Mi a tenger, ha nem a cseppek sokasága? Így igaz, egy jó cselekedet maga után vonzza a hasonló véleményen lévőket megindítva a láncreakciót. Ha van egy bizonyos dolog amiről te másként vélekedsz és érzed, hogy jó ügyet szolgál, ne habozz tedd meg a lépést állj ki az érdekében, mert ha nem teszed, akkor más se fogja, de ha megtöröd a normákat akkor lesznek követőid és eléritek együttesen azt a jó érdeket amit képviselni akarsz! Azt vettem észre , hogy amikor megtörténik ez az áttörés, valhonnan egyre több segítséget kapsz, talán az univerzum is érzi a jót és a kezedre játssza a megfelelő eszközöket. Ez volt hát Adam Csendes-óceáni kalandja, most pedig nézzük tovább a filmet.
Levelek a kastélyból.
A történet egy levelezésen alapszik és egy meleg pár viszonyáról szól illetve egy zeneszerző tündöklését és bukását mutatja be. Ahogyan a Rasszokat a melegeket is hajlamosak vagyunk beskatulyázni és utálni, holott igazából nem ismerjük őket. lehet , hogy úgy mint a történetben is egy kiváló zeneszerző és egy ígéretes matematikus a kapcsolatban lévő felek. úgy gondolom nem kell ezt a fajta kapcsolatot megvetni, viszont abban egyet értek, hogy nem helyén való ezzel kérkedni és úgy beállítani a témát, hogy már szinte trendi melegnek lenni. Éljenek boldogan, de tegyék ezt úgy hogy ne erőltessék és ne keltsenek direkt felhajtást ez ügyben. A történetben végig nyomon követhetjük azt, hogy hogyan teljesedik ki egy kreatív elme , majd amikor célba érne valami miatt fel ad mindent és akár az öngyilkosságig is képes elmenni. Sokan vagyunk úgy, hogy jól tudjuk amit csinálunk az lehet korszakalkotó , a belső hang vezérel, de amikor történik valami nagyobb törés akkor feladjuk és félbeszakítsuk még azelőtt , hogy hagynánk kibontakozni. Ezért arra kérlek akámi is történik, és te tudod , hogy amit csinálsz jó a belső hang ezt mondja csináld végig még akkor is ha körülmények azt mutatják, hogy nem tudod megcsinálni, de igen is megfogod tudni csinálni, ha más nem meríts magadból erőt és mutasd meg , hogy képes vagy rá. Továbbá a film fordítottan arányosan mutatja meg a kezdő komponista és az éppen kihunyni készülő tehetséget. A néhai nagy komponista Erőt merít a fiatal tehetségből és ismét babérokra tör általa. De ez a siker piszkos és nem helyén való , olyan esemény sorozatot von maga után ami nem csak időben és térben okoz változásokat, hanem azon felül is. Megjelenik a karma kérdése is, hogy vajon a múltban egy előző életben elkövetett cselekedet mennyiben befolyásolja a most megélt valóságunkat? A könyvben annyira nem jelenik meg ez a reinkarnációs folyamat úgy mint a filmben,a filmben ez a tett meg fogja magát bosszulni, vagy legalább is egy óriási feladatot görget egy későbbi történet karaktere elé. Számomra ezek voltak a legnagyobb tanulságai ennek a történetnek.
Fél életek.
Ez a történet egy oknyomozó riporterről szól nevezetesen Luisa rey-ről. Talán ez a történet volt az összes közül amelyik a legkevesebb tartalommal bírt, de még is volt benne valami ami kompenzálta ezt az üres teret. Még pedig az, hogy ha eltökélt vagy és bele adsz mindent akkor az univerzum úgy fog a kezedre játszani mindent, hogy eléred azt a bizonyos célt. Luisa karaktere példás abban az értelemben, hogy egy jó ügy viszi előre és kitart mellette a végsőkig. illetve van még itt valami, talán itt van a legjobban hangsúlyozva a reinkarnáció. Van egy jelenet amikor egy az atomreaktorban dolgozó doktor taglalja, hogy ismeri már Luis-át ahogy ő fogalmaz egy átható dejavu érzés kerítette hatalmába. Majd a végén ez a szerelem nem tud beteljesülni viszont később, teljesedik be egy másik történetben. most pedig térjünk át Timothy Cavandish karakterére.
Timothy Cavandish Rettenetes megpróbáltatásai.
Ez a történet száll egy kellemes felüdülés a többi mély történethez képest, viszont itt se hiányozhat, mint minden történetből a mondanivaló. Timothy egy kiadót játszik ebben a sztoriban akinek az úgynevezett megpróbáltatásai humorosan vannak tálalva. Számomra ebben a történetben a spirituális mondanivaló csupán annyi, hogy ne szálljon el velünk a ló még ha a körülmények azt is sugallják, mert a sors fintora kiszámíthatatlan és könnyen olyan útra sodor minket amit nem kívánunk és , hogy minden tettünk megbosszulja önmagát, illetve azt, hogy amit szívünk legmélyén érzünk azt tegyük meg és éljünk úgy, hogy a boldogságunkat követjük. A történet folyamán a szerelmi szálban megvillan ez a ideológia, amikor a volt szerelme ablakán benéz és vissza emlékszik , hogy milyen jó lett volna a régi levelekre válaszolni és nem figyelmen kívül hagyni Ursulát. Fontos az , hogy ápoljuk a barátságainkat és ne forduljunk el tőlük, talán erre szokták mondani azt, hogy ne felejtsük el , hogy honnan jöttünk. Mert soha sem tudhatod, hogy mit hoz a jövő és mi lett volna ha ténylegesen azt teszünk amit helyénvalónak gondolunk , de nem a körülmények által, hanem amit a szívünk diktál amit mélyen érzünk, mert az a hang soha sem téved! Arra kérlek, hogy ha van olyan ember akivel haragba letté sok éves jó kapcsolat után, hogy tedd meg te felé az első lépést , ha már ő nem teszi meg!
Szomni-451 Oriszon-tanúsága
Talán a legérdekesebb történet mind közül Somni-451 története. Teljes mértékig a mai társadalmunk modelljébe pillanthatunk bele szimbólikusan. Csak gondolj bele abba, hogy gyakorlatilag , mi is hasonlóak vagyunk mint Szomni, abban a tekintetben , hogy kiszolgáljuk a felsőbb réteget úgy , hogy mi azt hisszük nekünk az a dolgok, mert ügyesen vagyunk manipulálva a média segítségével. Mert gyakorlatilag mi is termékek vagyunk akik ennek a bizonyos felsőbb hatalomnak a szolgálatában tesszük a dolgunkat . A történetben Szomninak a klón terméknek a felvilágosodását követhetjük nyomon, valahogyan ez a tündöklés és bukás minden történetben megjelenik, lehet erre következtet a hullócsillag is ami ilyen-olyan módon megjelenik a Legfőbb karaktereken. Amikor néztem Jézus alakja ugrott be. Ugyan is ő is egy átlag ember volt egy a sok közül, de valamire rájött és lázadt egyre többet tudott és ez miatt meg kellett halnia, majd szent ként tisztelték, ugyan úgy a filmeben Szomni is ugyan erre a sorsra jut. Érdekes az ott lévő politikának a megnevezése : Az egy vélemény az az a diktatúra. Amikor mindent elzárunk a nép elöl amitől netán fentebb tudna emelkedni és elhitetünk velük egy ideát , miről azt mondjuk, hogy helyén való és akkor válunk szabaddá , holott ennek a szöges ellentéte igaz. A történet legfőbb mondanivalója talán az, hogy egy apró jó cselekedet és kiemelkedés a tömegből megváltoztathat egy egész korszakot, elég csak annyi hozzá, hogy átlátunk azon a ködön amit elénk rak a társadalom felsőbb rétege. És ne higgyünk el mindent amit elénk raknak mert az a médiában van, hanem igen is nézzünk utána, hogy tényleg így van e a dolog erősítsük meg magunkat több forrásból is, így talán egy kicsivel jobban átlátunk a szitán.
A locsogó-gázlónál meg ami utána jött
A történet utolsó pontja ami Szomni-451 bukása után történik . A főhősünk ez esetben Zackari egy kecskepásztor aki nomád körülmények között nevelkedett, úgy, hogy valamilyen szinten látszik az , hogy modern technológia is jelen van a törzs életében. A könyvet olvasva igen nehéz nyelvjárást beszélve meséli el Zackari mi is történt ennél a bizonyos Gázlónál, ellenben a film egész érthető, de ott is észrevehető , hogy nehézkes a nyelvjárás. A történetben Zackarit egy titokzatos démon szállja meg az úgy nevezett vén Georgie akit ha szimbolikusan értelmezünk egyenlő az egónkal azzal a bizonyos belső hangalaki mindig kételkedik felülír minket és védi az egyént, mint ahogy azt látjuk a történet legelején, amikor nem védi meg a testvérét, hanem a vén Georgira hallgatva megbújik és végignézi a testvére halálát. Egyébként ezt a törzset folytonos támadás fenyegeti egy emberevő bennszülött törzs által akiket Kohn-áknak neveznek. Vén Georgie végig kíséri a történetet, ilyen-olyan helyzetekben felüti a fejét legfőképpen olyankor amikor egy normális ember tanakodna vagy valakire gyanakodna. Fent említettem a Luisa Rey történetben egy be nem teljesedett szerelmet, ami ebben a történetben fog beteljesedni. Ahol ez a nomád közösség élt ott volt régen Neo Szöul, ahol az előző történet játszódik. Ide látogatnak el a fejlett civilizációk kutatva a régiek hagyatéka után. Ekkor jelenik meg egy fiatal hölgy aki a fejlett civilizáció egyik küldönce, hogy vegye rá a nomádokat, hogy vezessék el a hegyre ahol ez a régebbi civilizáció volt, csak , hogy a nép fél attól a hegytől mert úgy tartják ott székel a gonosz és aki oda belép azt magával ragadja vén Georgie. Az érdekessége, a történetnek az, hogy itt csúcsosodik ki Szomni története, ugyan is ez a falu őt tiszteli isten ként. A történet végére a kecskepásztor Zackari és a küldönc nő között szerelem alakul ki és Zackari legyőzi az egóját az az a Vén Georgie-t is, ellen szegül a sugallatainak és megmenti több ízben is szíve választottját. Így látom én a felhőatlasz legfőbb legtömörebb mondanivalóját.
A Felhőatlaszt mindenkinek ajánlom aki egy igazán mély és szórakoztató filmre vágyik. Igaz a film majdhogynem 3 órás, de hidd el megéri a könyvet pedig a film előtt olvasd el mert sokkal több mindent megtudhatsz a részletekről. Befejezve a mai nap bejegyzését leírom neked a számomra kedves filmek listáját íme:
A Csúcshatás
A titok
Ember a földről
A Nevem Khan
Békés harcos útja
Beszélgetések istennel
Köszönöm, hogy a mai nap is velem tartottál, remélem holnap is rám nézel akkor is kellemes barangolásokkal várlak. Addig is kellemes tapasztalatokat és minden jót! :)
Köszönöm! remélem tetszett! :)))
VálaszTörlésA könyvet még nem olvastam, de a filmet jó párszor megnéztem már. Nagyon szeretem és teuegyetértek az üzenetével. :D
VálaszTörlésA könyvet még nem olvastam, de a filmet jó párszor megnéztem már. Nagyon szeretem és teuegyetértek az üzenetével. :D
VálaszTörlésA könyvet még nem olvastam, de a filmet jó párszor megnéztem már. Nagyon szeretem és teuegyetértek az üzenetével. :D
VálaszTörlés